Jak zadbać o zdrowie serca w podeszłym wieku?
Jak zadbać o zdrowie serca w podeszłym wieku?

Z wiekiem nasze ciało ulega zmianom, a serce jako jeden z najważniejszych narządów jest szczególnie narażone na różnego rodzaju choroby. Dlatego w podeszłym wieku tak ważne jest zadbanie o swoje serce. Istnieje wiele sposobów, które pomagają w utrzymaniu omawianego narządu w dobrej kondycji. W artykule przedstawimy różne metody, które pozwolą na poprawę stanu zdrowia oraz uniknięcie chorób układu krążenia. Przyjrzymy się zasadom zdrowego stylu życia, takim jak dieta, aktywność fizyczna oraz relaksacja, a także postaramy się wyjaśnić, jakie czynniki mogą mieć negatywny wpływ na serce.

Badanie echo serca

Najczęściej występujące choroby serca u starszych osób

Z wiekiem ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta, co wynika z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Jest to także związane jest z niewłaściwym stylem życia i chorobami współistniejącymi. Jedną z najczęstszych chorób omawianego narządu jest choroba niedokrwienna serca. Dotyka ona zwłaszcza osoby po 60. roku życia. Schorzenie wynika z niedotlenienia mięśnia sercowego, które powoduje ból w klatce piersiowej oraz inne objawy, takie jak duszność czy zmęczenie. Inną powszechną chorobą serca jest nadciśnienie tętnicze, czyli choroba charakteryzująca się wysokim ciśnieniem krwi. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i nerek, a także udarów mózgu.

Kolejnym schorzeniem, które jest często spotykana u starszych osób, jest niewydolność serca. Polega ona na zaburzeniu pracy mięśnia sercowego, który nie pompuje krwi w wystarczającej ilości. Powoduje to duszność, obrzęki, zmęczenie i inne objawy. Wśród chorób serca często występujących u osób starszych wymienić należy także migotanie przedsionków. Charakteryzuje się ono nieregularnym rytmem serca i zwiększa ryzyko wystąpienia zatorów. Należy tu wspomnieć także o chorobach zastawek serca, które prowadzą do zaburzenia przepływu krwi i mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Opaska SOS dla seniora z teleopieką dla osób chorych na serce

Warto również zwrócić uwagę na choroby układu krążenia. Nie są one bezpośrednio związane z sercem, ale wpływają na jego pracę. Wśród nich wymienić można miażdżycę, czyli chorobę charakteryzującą się zwapnieniem naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi, a także chorobę niedokrwienną kończyn dolnych, która objawia się bólami w nogach podczas chodzenia.

Ważne jest, aby znać objawy i przyczyny chorób serca oraz wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ich rozwój. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zapobieganie tym chorobom poprzez odpowiedni styl życia i regularne badania kontrolne.

W jaki sposób najlepiej dbać o serce?

Dbanie o zdrowie w starszym wieku jest niezwykle ważne, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i zwiększa szanse na długie i zdrowe życie. Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowych nawykach takich jak regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta, unikanie stresu oraz rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Osoby starsze powinny regularnie kontaktować się z lekarzem i wykonywać badania kontrolne, takie jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, a także elektrokardiogram (EKG) czy echokardiogram, które pozwalają na ocenę stanu serca. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak bóle w klatce piersiowej, duszność, obrzęki czy szybkie bicie serca, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Starszy mężczyzna podczas jogi

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia serca, ale należy wybierać aktywności, które są odpowiednie dla wieku i kondycji fizycznej. Najlepiej wybrać takie o niskim lub umiarkowanym stopniu intensywności: chodzenie, jazda na rowerze, pływanie czy joga. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają poprawić kondycję fizyczną, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Ważne jest również, aby zadbać o zdrową dietę, bogatą w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby oraz niskotłuszczowe produkty mleczne. Należy unikać tłustych i wysokokalorycznych potraw, słodyczy i przetworzonej żywności, ponieważ mogą one prowadzić do otyłości i powodować choroby serca.

Oprócz ćwiczeń fizycznych i zdrowej diety ważne jest także unikanie stresu, który ma negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Warto więc poszukać sposobów na relaks, takich jak medytacja, joga czy proste ćwiczenia oddechowe.

Czego powinny unikać osoby chore na serce?

Kiedy już wiemy, jak zadbać o zdrowe serce, ważne jest również, aby wiedzieć, czego unikać, aby nie pogorszyć stanu zdrowia. 

W przypadku chorób serca należy unikać spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, które obciążają układ trawienny i mogą prowadzić do nadwagi, a w konsekwencji zwiększają ryzyko chorób serca.

Należy unikać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu w nadmiarze, ponieważ oba te czynniki negatywnie wpływają na pracę serca i zwiększają ryzyko chorób. Ważne jest również unikanie nadmiernego stresu.

Kolejnym czynnikiem, który należy ograniczać, są długotrwałe okresy siedzącego trybu życia. Osoby z chorobami serca powinny unikać długotrwałego siedzenia przed telewizorem czy komputerem, ponieważ brak aktywności fizycznej prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.

Co ciekawe, należy również unikać nagłych zmian temperatury. Takie zmiany mogą prowadzić do skurczu naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko chorób serca.

Pamiętajmy o tym, że nie należy przyjmować jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem. Wiele medykamentów może mieć negatywny wpływ na pracę serca.

Dorosły syn z ojcem

Opaska SOS, czyli technologie wspierające osoby z chorobami serca

Opaska dla seniora Locon Life Plus to innowacyjne rozwiązanie dla osób starszych, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić jakość życia. Urządzenie pozwala na monitorowanie pracy serca i innych ważnych parametrów zdrowotnych.

Dzięki opasce Locon Life Plus można monitorować tętno, ciśnienie i poziom tlenu we krwi. Pacjent może sprawdzać także ilość spalonych kalorii i dystans przebyty podczas aktywności fizycznej. Wszystkie te parametry mogą być monitorowane w czasie rzeczywistym i przesyłane do smartfona za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala to na śledzenie stanu zdrowia w prosty i wygodny sposób.

Opaska Locon Life Plus jest również wyposażona w funkcję przypominania o lekach. Jest to szczególnie ważne dla osób z chorobami serca, które muszą regularnie przyjmować tabletki. Funkcja ta pozwala na uniknięcie pominięcia dawki leku i zapewnia lepszą kontrolę nad stanem zdrowia.

Dodatkowo, opaskę można wykupić z usługą Teleopieki. Dzięki niej, powiadomienie SOS, czy alert o nagłym upadku pacjenta otrzymuje nie tylko opiekun, ale także ratownik z Centrum Medycznego. Może on podjąć decyzję o wysłaniu do chorego karetki pogotowia.

Poprzedni wpis
Cukrzyca — przyczyny, objawy, leczenie
Następny wpis
Aktywność fizyczna seniora. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Zostaw komentarz