Na przestrzeni ostatnich lat opublikowano wiele badań, które pozwoliły na wyodrębnienie szeregu sytuacji klinicznych, w których pomiary ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim mają szczególną rolę.”
prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz
Opaski LOCON – bezpieczeństwo, na które zasługujesz
Wskazany, niekiedy konieczny jest stały monitoring ciśnienia pacjenta. Klasyczne ciśnieniomierze nie działają w sposób ciągły, a wyniki nie są nigdzie przekazywane. Opaska Locon cyklicznie mierzy ciśnienie, w sposób ciągły monitorując stan zdrowia chorego, a w razie nieprawidłowości, przy usłudze zdalnego monitoringu, Centrum Ratownictwa i Monitoringu może natychmiast reagować.
Wskazane funkcjonalności są unikatowe i dostosowane do osób z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia wymagającymi weryfikacji i pomiaru ciśnienia tętniczego, pulsu i stałego monitoringu.
O chorobie
Nadciśnienie tętnicze to choroba, której głównym objawem jest podwyższone ciśnienie krwi o wartości 140/90 mm Hg i więcej.
Na nadciśnienie choruje w Polsce ponad 10 mln Polaków. Obok odpowiedniej diety, aktywności sportowej, właściwej ilości snu i podjętego leczenia, należy monitorować stan zdrowia regularnie, najlepiej w sposób ciągły, a w razie nieprawidłowości – natychmiast reagować.
Nadciśnienie tętnicze to choroba, której głównym objawem jest podwyższone ciśnienie krwi o wartości 140/90 mm Hg i więcej. Aby zdiagnozować pacjenta konieczny jest kilkukrotny pomiar ciśnienia krwi w odstępie kilku dni i tygodni. Pacjent powinien pozostawać w kontakcie ze specjalistą kardiologiem w trakcie diagnostyki.
W większości przypadków u chorych na nadciśnienie nie występuje konkretna przyczyna choroby, a czynniki ryzyka, których może być kilka.
Prawidłowe ciśnienie krwi to takie, które nie przekracza 139/89 mmHg, gdzie pierwsze to ciśnienie skurczowe a drugie – rozkurczowe. Przekraczanie tych wartości, które się powtarza, świadczy o potencjalnej chorobie i konieczności podjęcia konsultacji z lekarzem kardiologiem:
Wyróżniamy:
- nadciśnienie tętnicze I stopnia w przedziale 140–159/90–99 mmHg;
- nadciśnienie tętnicze II stopnia w przedziale 160–179/100–109 mmHg;
- nadciśnienie tętnicze III stopnia ponad 180/110 mmHg.
W przypadku osób z chorobami nerek referencyjne wartości ciśnienia nie powinny przekraczać 130 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i 80 mmHg w przypadku rozkurczowego. W przypadku tych osób przekraczanie wyżej wskazanych wartości może doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych.