Alzheimer — objawy i leczenie. wszystko co powinieneś wiedzieć o chorobie
<strong>Alzheimer — objawy i leczenie. wszystko co powinieneś wiedzieć o chorobie</strong>

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba mózgu. W jej przebiegu dochodzi do powstania zaburzeń umysłowych takich jak myślenie abstrakcyjne, mowa i pamięć. Objawy choroby Alzheimera na samym początku bywają mocno niecharakterystyczne, podobne do zaburzeń lękowych, nerwicy i depresji. Jak rozpoznać chorobę Alzheimera i jak pomóc osobom dotkniętym tym schorzeniem? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Choroba Alzheimera — co to jest?

Alzheimer to podstępna i postępująca zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. W wyniku choroby Alzheimera, w mózgu osoby dotkniętej schorzeniem dochodzi do odkładania się białek o patologicznej strukturze. Konsekwencją tego jest śmierć neuronów (komórki nerwowe) i spadek ilości substancji przekaźnikowych, bez których nie ma prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Choroba Alzheimera — przyczyny

Niestety mimo szybkiego rozwoju medycyny, do dzisiaj nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w czym leżą przyczyny choroby Alzheimera. Szacuje się, że u około 5% przypadków choroba Alzheimera ma podłoże genetyczne. U tych osób pierwsze objawy pojawiają się już przed 60 rokiem życia, a samo schorzenie ma znacznie szybszy przebieg.

Co jednak z pozostałymi 95% chorych? Wśród czynników ryzyka pojawienia się choroby Alzheimera występują:

Co ciekawe, medycyna zna przypadki, kiedy to choroba Alzheimera zaczęła rozwijać się u osób po poważnym urazie głowy oraz u pacjentów, którzy przeżyli długotrwały stres lub traumatyczne wydarzenie.

PAMIĘTAJ! W chorobie Alzheimera, jak w przypadku wielu innych schorzeń, liczy się czas! Wczesna diagnoza choroby Alzheimera i szybkie rozpoczęcie leczenia znacznie podniosą komfort życia chorego i opóźnią jej rozwój.

Choroba Alzheimera — objawy

Chorobę Alzheimera określano niegdyś otępieniem starczym, które było konsekwencją procesu zwyrodnieniowego mózgu. Do dzisiaj to otępienie właśnie jest jednym z pierwszych objawów, który może sugerować pojawienie się u nas lub u naszego bliskiego choroby Alzheimera.

Zaburzenia zachowania, czyli co powinno wzbudzić Twój niepokój

Objawy choroby Alzheimera na samym początku mogą być bardzo mało charakterystyczne i naprawdę trudne do zauważenia. Komu z nas nie zapomniało się czasem zgasić światła w łazience, odłożyć gdzieś telefon, czy zapomnieć oddzwonić do bliskiej osoby. A to właśnie problemy z pamięcią są zwykle jednym z pierwszych objawów w chorobie Alzheimera.

We wczesnej fazie choroby, zaburzenia są bardzo dyskretne, nasilają się wraz z postępem schorzenia.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Kiedy rozwija się choroba Alzheimera tych momentów z zanikiem pamięci robi się coraz więcej. Mogą one nie zakłócać życia codziennego, ale zdecydowanie należy zwrócić na nie uwagę.

Choroba Alzheimera — zaburzenia mowy, problemy ze wzrokiem

Część objawów choroby Alzheimera może być wspólna dla wielu chorych, ale należy pamiętać, że każdy człowiek jest inny, dlatego też i symptomy schorzenia może mieć różne. To, że ktoś nie narzeka na dysfunkcje związane ze wzrokiem, natomiast ma problem ze znalezieniem odpowiednich słów, zapomina, co robił 2 godziny wcześniej, czy wykazuje zaburzenia przestrzenne, nie oznacza, że na pewno nie ma choroby Alzheimera. Taką osobę oczywiście należy dokładnie przebadać.

Jakie są główne objawy Alzheimera?

Choroba Alzheimera to schorzenie, w którym pacjent potrzebuje ogromnego wsparcia i cierpliwości swoich bliskich. Obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej może doprowadzać chorego do ogromnej frustracji, a co za tym idzie nawet powodować depresję.

Zmiany nastroju, apatia — to wszystko powinno wzbudzić nasz niepokój!

Objawy choroby Alzheimera — otępienie

Choroba Alzheimera charakteryzuje się trzema etapami otępienia:

Do jakiego lekarza udać się, aby zdiagnozować chorobę Alzheimera?

Jeśli mamy podejrzenie, że my sami, lub nasz bliski może cierpieć na chorobę Alzheimera, na samym początku należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, lub bezpośrednio do neurologa. Należy tu zaznaczyć, że leczenie choroby Alzheimera powinno opierać się na współpracy wielu specjalistów: neurologiem, psychologiem, fizjoterapeutą oraz geriatrą.

Choroba Alzheimera — badania neuropsychologiczne

Chociaż choroba Alzheimera może być trudna do zdiagnozowania na początkowym etapie, warto zrobić wszystko, aby dowiedzieć się co dolega nam lub naszym bliskim. Jeśli widzimy pierwsze symptomy, nie ma na co czekać. W rozpoznaniu choroby Alzheimera lekarz wykona różnego rodzaju testy i badania, takie jak ocena stanu psychicznego chorego oraz test zegara.

U każdego pacjenta z podejrzeniem choroby Alzheimera powinna być wykonana diagnostyka neuropsychologiczna, która pozwoli na ustalenie stopnia zaburzeń funkcji poznawczych.

Dodatkowe badania w chorobie Alzheimera

Jeśli lekarz ma pewność, lub podejrzewa, że w przypadku konkretnego pacjenta ma do czynienia z chorobą Alzheimera, może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych mózgu, takich jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Chociaż nie potwierdzą one diagnozy, pomogą wykluczyć inne zagrożenia, takie jak guz mózgu, czy zmiany pourazowe.

Leczenie choroba Alzheimera

Leczenie choroby Alzheimera, jeśli objawy nie są jeszcze bardzo nasilone, opiera się na kuracji niefarmakologicznej. Wszelkie zaburzenia zachowania można próbować załagodzić poprzez oznaczanie poszczególnych miejsc za pomocą czytelnych symboli, poprawie oświetlenia (aby chory nie miał problemy z orientacją), czy dobrze dobranej fizjoterapii.

Ponieważ dokładne przyczyny powstawania schorzenia nie są do końca zbadane, możliwości leczenia choroby Alzheimera są na ten moment jeszcze bardzo ograniczone. Lekarz może zdecydować o wdrożeniu leków zwiększających aktywność układu cholinergicznego, które powodują zwiększenie ogólnej aktywności chorego. Pomocne mogą okazać się także leki, witaminy i suplementy wspierające przepływ krwi przez mózg.

Niestety na ten moment nie istnieją środki farmakologiczne, które mogłyby powodować odwrócenie choroby Alzheimera.

Wsparciem dla osób z chorobą Alzheimera mogą okazać się naturalne metody, które mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Ekologiczna herbata z szałwii, dobrze dobrany magnez, cynk, selen, czy gorzka czekolada.

W chorobie Alzheimera ważny jest także odpoczynek i relaks. Codzienna medytacja, spacery na świeżym powietrzu — tak naprawdę wszystko ma wpływ na kondycję chorego!

W leczeniu choroby Alzheimera liczy się całokształt — także Twoje odpowiednie podejście do bliskiego, który cierpi na to schorzenie.

Bądź oparciem w chorobie Alzheimera

W trakcie choroby Alzheimera, zachowanie Twojego bliskiego może się bardzo zmienić. Twoja cierpliwość, ciepło, czułość i bliskość mają tu ogromne znaczenie. Oczywiście, osoby z chorobą Alzheimera powinny być pod stałą opieką lekarza, niemniej, Twoja postawa również jest kluczowa.

Jeśli widzisz, że Twój bliski nie radzi sobie z emocjami, bądź dla niego wsparciem. Okazuj zrozumienie i empatię.

Jeśli już w wyniku wczesnych objawów choroby Alzheimera widzisz, że Twój rodzic, babcia, czy dziadek stracili poczucie bezpieczeństwa, a komfort ich życia znacznie się obniżył, warto pomyśleć o podarowaniu im prezentu, dzięki któremu poczują się lepiej. I bezpieczniej.

Mowa o zegarku GPS dla seniora Locon Life Plus, który umożliwia starszej osobie:

Ty jako opiekun masz jeszcze więcej możliwości, które również w pełni dają komfort i Tobie i zapewniają poczucie bezpieczeństwa chorej na Alzheimera osobie:

Dajesz coś więcej niż gadżet. Dajesz poczucie bliskości. Poczucie, że w każdej chwili rodzice lub dziadkowie mogą na Ciebie liczyć. Jesteś najlepszym i najważniejszym wsparciem dla chorego na Alzheimera. 

Poprzedni wpis
Całodobowy monitoring zdrowia dla użytkowników opasek Locon Life i Locon Life Plus
Następny wpis
Niedociśnienie — przyczyny, objawy, leczenie
Zostaw komentarz