Choroby płuc - rodzaje leczenie i objawy
Choroby płuc - rodzaje leczenie i objawy

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, śródmiąższowe zapalenie płuc, gruźlica, nowotwory — chorób układu oddechowego jest naprawdę wiele. Stanowią one jedne z najgroźniejszych dla naszego zdrowia schorzeń, a ponieważ, jak pokazują statystyki, zapadamy na nie coraz częściej, warto wiedzieć, jakie są ich objawy i jak należy je leczyć, by nie doprowadzić do trwałych zmian w naszym organizmie.

Układ oddechowy

Układ oddechowy pełni jedną z najważniejszych funkcji w aspekcie ludzkiego życia i zdrowia. Dzięki niemu do naszego ciała trafia tlen oraz usuwany jest dwutlenek węgla. Bierze także udział w termoregulacji — dba o to, aby nasze ciało utrzymywało stałą temperaturę w warunkach zmiennej temperatury otoczenia.

O tym jak ważne jest odpowiednie działanie układu oddechowego możemy się przekonać najczęściej dopiero wtedy, kiedy coś w nim szwankuje. Duszność, uporczywy kaszel, przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, czy zbyt szybkie męczenie się w trakcie wysiłku — te objawy zawsze powodują pewien dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Najczęstsze choroby płuc:

Najczęściej występujące choroby płuc to:

Diagnostyką, leczeniem i profilaktyką choroby płuc zajmuje się lekarz pulmonolog. Za powstawanie schorzeń odpowiadają najróżniejsze czynniki — od uwarunkowań genetycznych, po środowiskowe. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiednio szybko zareagować. Kiedy czujemy, że z naszym układem oddechowym dzieje się coś niepokojącego, lub martwią nas objawy naszych bliskich, należy koniecznie omówić je ze specjalistą.

Choroby płuc — objawy zapalenia płuc i innych schorzeń

Chociaż choroby płuc różnią się od siebie, czy to przebiegiem, leczeniem, czy rokowaniem, wszystkie tak naprawdę dają wiele bardzo podobnych objawów, których pojawienie się powinno nas zaniepokoić. Typowe symptomy dla choroby płuc to:

Choroby płuc — zapalenie płuc

Zapalenie płuc to stan zapalny obejmujący pęcherzyki płucne lub tkankę śródmiąższową. Może zostać wywołane przez pneumokoki — mówimy wtedy o zapaleniu płuc nabytym środowiskowo.

Atypowe zapalenie płuc spowodowane jest przez atypowe patogeny, natomiast martwicze zapalenie płuc wywołują patogeny beztlenowe.

Objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc musi być koniecznie omówione z lekarzem. Specjalista powinien osłuchać pacjenta i zlecić podstawową diagnostykę badań krwi. Konieczne może okazać się również badanie RTG klatki piersiowej.

Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc leczy się przede wszystkim antybiotykiem zapisanym przez lekarza. Osoby, które po przyjęciu konkretnego medykamentu doznały w przeszłości wstrząsu septycznego, powinny ten fakt oczywiście zgłosić. Do antybiotyku warto przyjmować leki, które wspomogą naszą florę bakteryjną.

W leczeniu zapalenia płuc bardzo istotny jest odpoczynek. Nie należy przesadzać nawet z najprostszym wysiłkiem fizycznym i dać sobie chwilę oddechu od pracy.

Jeśli planujemy również wspomóc nasze zdrowie domowymi sposobami, to na zapalenie płuc pomoże delikatne oklepywanie chorego. Po konsultacji z lekarzem możemy wdrożyć picie naparów ziołowych oraz siemienia lnianego.

Bakteryjne zapalenie płuc

Bakteryjne zapalenie płuc to stan zapalny wywołany przez bakterie, najczęściej pneumokoki. Jeśli choroba wywołana jest przez nietypowe bakterie, diagnozuje się wtedy atypowe zapalenie płuc. Ryzyko zachorowania zwiększa się:

Naszym płucom nie sprzyja oczywiście także nałogowe palenie papierosów. (Palenie tytoniu jest jednym z głównych powodów raka płuc).

Bakteryjne zapalenie płuc — objawy

Typowe objawy bakteryjnego zapalenia płuc to:

W diagnostyce wykonuje się badania takie jak RTG płuc, morfologię, CRP, OB, oraz posiew materiału z dróg oddechowych.

Śródmiąższowe zapalenie płuc

Choroba ta ma charakter przewlekły i postępujący. Śródmiąższowe zapalenie płuc dotyczy pęcherzyków płucnych i powoduje i stopniowe zwłóknienie. Ponieważ choroba daje mało specyficzne objawy, pacjenci często mylą ją ze zwykłą infekcją. Tymczasem jej rozwój może nawet prowadzić do śmierci chorego.

Śródmiąższowe zapalenie płuc dotyczy najczęściej osób starszych, ale może pojawiać się także u dzieci. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego pęcherzyków, co wywołuje duszności. To zapalenie płuc daje objawy przede wszystkim w postaci częstego suchego kaszlu i problemów z oddychaniem.

Śródmiąższowe zapalenie płuc leczy się stosując tlenoterapię oraz glikosteroidy.

Obturacyjna choroba płuc

Do głównych objawów obturacyjnej choroby płuc zalicza się duszność, świszczący oddech oraz ucisk w klatce piersiowej. Za podstawową przyczynę choroby uznaje się palenie tytoniu.

Jeśli Ty lub Twój bliski macie trudności z oddychaniem przy wysiłku, który kiedyś wykonywaliście bez problemu, na pewno warto zbadać ten problem!

Badania, jakie należy wykonać, to standardowo, RTG płuc, spirometrię, gazometrię oraz pulsoksymetrię. Warto tu zaznaczyć, że badanie pulsoksymetrem, który mierzy zawartość tlenu we krwi można wykonywać codziennie samemu. Tu doskonale sprawdzi się zegarek GPS dla seniora Locon Life Plus, który wykonuje tego typu pomiary. Ponieważ urządzenie łączy się z aplikacją Bezpieczna Rodzina, którą opiekun pobiera na swój telefon komórkowy, bliska osoba może wykonywać takie badanie swoim rodzicom lub dziadkom całkowicie zdalnie, z poziomu swojego smartfona!

Wirusowe zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc to najczęściej wynik przedłużającej się grypy. Tu podanie antybiotyku nie jest konieczne. Najważniejsze jest tu usuwanie wydzieliny z oskrzeli, dlatego dobrym sposobem jest delikatne oklepywanie chorego. Nie można zapominać także o odpowiednim nawodnieniu.

Tego typu zapalenie płuc trwa zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. U seniorów, ze względu na wiek, może być to jednak nawet 2 miesiące, dlatego warto w tym czasie pozostawać w stałym kontakcie z naszym bliskim. Umożliwi Ci to zegarek GPS dla seniora Locon Life Plus z wbudowaną kartą SIM oraz nielimitowanymi minutami na połączenia.

Dodatkowo, w aplikacji Bezpieczna Rodzina, którą opiekun pobiera na swój telefon, korzystać można z takich funkcji jak lokalizacja chorego 24/7, nasłuch otoczenia, czy strefy bezpieczeństwa.

Bezobjawowe zapalenie płuc

W przebiegu zapalenia płuc, chory może nie mieć praktycznie żadnych objawów. Choroba rzadko kiedy prowadzi do powikłań i jest całkowicie uleczalna. Warto jednak gorsze samopoczucie, nieustający kaszel, duszności i gorączkę skonsultować z lekarzem, który z całą pewnością zleci RTG płuc i podstawowe badania krwi. Leczenie, poza antybiotykiem, opiera się na wzmacnianiu odporności, środkach przeciwbólowych, oraz medykamentach obniżających gorączkę.

Gruźlica płuc

Gruźlica płuc to choroba zakaźna, która bardzo często przebiega skąpoobjawowo. Jej najczęstszym objawem jest suchy kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie, gorączka i duszności. Kiedy choroba staje się zaawansowana, u pacjenta pojawia się kaszel mokry. Chory odkrztusza plwocinę.

Zanim zostały wynalezione antybiotyki, gruźlica była chorobą śmiertelną. Obecnie występuje już znacznie rzadziej i można ją w pełni wyleczyć. Ważne jest to, aby nie odkładać wizyty u lekarza na później. Im szybciej gruźlicę płuc się zdiagnozuje, tym szybciej chory będzie miał szansę na powrót do pełni zdrowia.

Nowotwory płuc

Schorzenie płuc, które obecnie jest jednym z najgroźniejszych dla życia ludzkiego. Przyczyny choroby mogą leżeć zarówno w genetyce, jak i w naszym codziennym sposobie życia. Nowotwory płuc wywoływane są najczęściej jednak przez narażanie się na kontakt z substancjami toksycznymi, takimi jak dym tytoniowy, bierne palenie, czy zanieczyszczenie środowiska.

Charakterystyczne objawy dla nowotworu płuc to duszność, kaszel oraz krwioplucie. Dochodzi tu do tego także silny ból w klatce piersiowej i barkach.

Jeśli istnieje podejrzenie choroby, lekarz zaleca najpierw wykonanie badania RTG.

Nowotwór jest jedną z najgroźniejszych chorób płuc, dlatego warto postawić na badania profilaktyczne.

Powikłania zapalenie płuc

Powikłań po zapaleniu płuc i innych schorzeń związanych z omawianym narządem może być naprawdę wiele, dlatego warto poważnie podejść do leczenia!

Do najbardziej niebezpiecznych powikłań zaliczamy niewydolność oddechową. Może ona prowadzić do hospitalizacji i niesie za sobą konieczność wdrożenia skomplikowanego leczenia. Inne powikłania to przede wszystkim ropień płuca, sepsa, zrostowe zapalenie oskrzelików, czy ropniak opłucnej. To jednak nie wszystko. Jeśli zapalenie płuc nie zostanie odpowiednio wyleczone, chory może cierpieć na zapalenie stawów, nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie trzustki i wątroby oraz wysypki skórne.

Leczenie choroby płuc

Zapalenie płuc, czy inne choroby związane z układem oddechowym zawsze powinny być leczone pod kontrolą lekarza.

Ważne jest, aby chory miał również wsparcie w swoich bliskich. Codzienny kontakt i troska wpływają pozytywnie na stan zdrowia i podnoszą pacjenta na duchu.

Aby mieć pełen obraz tego, jak czuje się nasz bliski, warto zaopatrzyć go w zegarek GPS dla seniora Locon Life Plus, który umożliwia stały kontakt telefoniczny, lokalizację chorego, badania zarówno z opaski, jak i zdalne, a także wyznaczanie stref bezpieczeństwa.

Na zegarku znajduje się przycisk SOS, po którego użyciu senior zawiadomi swoich bliskich, że potrzebuje natychmiastowej pomocy. Dodatkowo w urządzeniu zamontowano czujnik upadku. Jeśli starsza osoba upadnie lub zemdleje, alert pojawi się na telefonie opiekuna już po kilku sekundach. 

Następny wpis
Nadciśnienie tętnicze — przyczyny, objawy i leczenie
Zostaw komentarz